Diş Ağrısı

İnsanı hayatından bezdiren ağrılardan bir tanesi de diş ağrısı. Genellikle en kritik zamanlarda ortaya çıkan ve günlük yaşantıyı da sekteye uğratan diş ağrısı ile ilgili bilgiler için diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan kliniğine gittik. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya 30 yıla yakın süredir diş hekimliği mesleğinde kendini kanıtlamış başarılı bir diş hekimi. Bizler için diş ağrısı neden olur diş ağrısı nasıl geçer diş ağrısına ne iyi gelir sorularımızı cevapladı.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Dişlerin üzerinde çürük çatlak aşınma gibi problemler olduğunda diş ağrısı ortaya çıkar. Özellikle diş çürüğü diş ağrısının önde gelen nedenidir. Diş çürüğü ilerlemeden tedavi edildiğinde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde ağızda kalabilmektedir. Diş dolgusu diş ağrısını nasıl geçirir? Diş ağrısı diş çürüğü nedeni ile başladı ise çürüğü temizleyerek oluşan diş boşluğuna dolgu malzemesi yerleştirmek diş ağrısı için çözüm olabilmektedir.

Diş pulpasına geçmiş enfeksiyonlar için diş çekimi gerekebilmektedir. Bu sebeple diş ağrısı hissedilmeye başlandığında zaman kaybetmeden diş doktoruna gidilmesi gerekmekte çürüğün ilerlediği durumlarda ise dişin sinirini alarak kanal tedavisi uygulamak diş ağrısına ortadan kaldırabilir. Diş çürüğü uzun süre beklediğinde enfeksiyon ortaya çıkabilir. Diş kökü iltihabı olarak adlandırılan bu durumda dişiyi kaybetme riski vardır. Aşırı iltihaplanmamış ve kemiğe kadar İlerlemiş ise dişin çekilmesi gerekebilir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Arayan bir diş için yapılacak en doğru hareket tabii ki diş hekimine gitmektir. Bazı insanlar diş doktorundan korktuklarını söyleyerek tedavi olmaktan kaçınırlar. Bu durumda sorun daha da büyüyecek hem ağrı artacak hem de dişini dolgu gibi basit tedaviler ile kurtulma şansı ortadan kalkacaktır.

Diş ağrısını geçirmek için diş doktoru diş çürüğünü temizler. Temizleme sırasında diş ağrısı olmaması için ağız içine lokal anestezi iğnesi ile uyuşturur. Bu sayede dişlerde tedavi sırasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Diş çürüğünün fazla olduğu durumlarda ise dişe kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Kanal tedavisi nde dişin içerisindeki sinir ve damar dokusu çıkarılarak kanal içerisi dezenfekte edilir. Saç teli kadar ince olan diş kanalları kanal üyeleri ile şekillendirildikten sonra dezenfekte edilir ve kanal içerisine kanal dolgusu maddesi yerleştirilir. Bu sayede diş ağrısının geçmesi mümkün olabilmektedir. Ancak kanal Tedavisi yapılan dişlerin daha sonra kaplama yapılması gerekir. Çünkü diş artık daha kırılgan ve renk değiştirmeye müsait bir yapı almıştır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Arayan bir diş için en doğru hareketini diş doktoruna gitmek olduğunu biliyoruz. Ancak diş ağrısı başladı ve doktor randevusu zamanı gelene kadar bu ağrıyı çekmemek için ne yapmak gerekiyor? Diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevabı almak üzere diş hekimi Sertaç Kızılkayaya başvurduk. Arayan diş için yapılacak ilk şey o bölgeye diş fırçası diş ipi ve ağız gargarası ile temizlemek olmalıdır. Araya girmiş yemek birikintileri varsa bunları çıkarmak diş ağrısını hafifletebilir. Sonrasında bir karanfil almak ve ağrıyan diş bölgesinde tutmak kişiyi rahatlatabilir.

Ağrı kesici ilaçlar tabii ki diş ağrısı için faydalı olacaktır. Ancak her bir ilacın aslında bir zehir olduğunu da unutmamak gerekir. İlaçların yan etkileri ve ortaya çıkabilecek problemler nedeniyle rastgele ilaç kullanılmaması önerilir. Ancak kişi daha önce kullandığı ve kendisinde özellikle alerji, mide ağrısı baş dönmesi bulantı kusma gibi yan etkiler yaratmayan bir ağrı kesici kullanabilir. Ağrı kesicilerin mide ve sindirim sistemi üzerine de önemli olan olumsuz yan etkileri vardır. Özellikle alkol ile birlikte ağrı kesici kullanılması önemli sorunlar yaratabilir. Alkol almış bir kişinin ağrı kesici içmesini kesinlikle önermiyoruz.

Diş Ağrısı İçin İlaç

Hangi ilacı içersem diş ağrısından kurtulurum. Bana kısaca bunu söyle diyenler için maalesef bir ilaç tavsiyesi vermek mümkün değil demiştim yukarıda da. İlaçlar her insanda farklı yan etkiler ortaya çıkarabiliyor. İlacı kullanacak kişinin genel Sağlık durumu yaşı kilosu kullandığı diğer ilaçlar dişinin ne durumda olduğu bilinmeden herhangi bir ilaç tavsiyesinde bulunmak mümkün değildir. Kanunen de bu sakıncalı bir durumdur.

Kan sulandıran ASPİRİN gibi ilaçlar da asla kullanılmamalıdır.

Bu nedenle kişi daha önce içtiği ağrı kesici ilaç var ise ve kendisinde yan etki yapmamış ise ondan içebiliyor. Ancak içtiği ilaçtan önce alkol almamış olmalıdır. Alkol ile ağrı kesici ilaçların birlikte kullanılması sorun yaratabilmektedir. Kan sulandıran ASPİRİN gibi ilaçlar da asla kullanılmamalıdır.

Diş çekimi  en ucuz fiyatlı diş tedavi uyulamasıdır. Ardından diş dolgusu, kanal tedavisi gelir. Diş kaplama fiyatları daha yüksek fiyatlar ile uygulanan işlemşerdir.

Zirkonyum diş fiyatı