Diş Çekimi

Hiç istemesek de diş çekimi bazen kaçınılmaz olabiliyor. Diş çekimini gerektiren durumlar bazen diş çürüğü, bazen de diğer nedenler olabilir. Hangi nedenle olursa olsun diş çekimi sizi korkutmasın. Yapmanız gereken tek şey işin uzmanını bulmak. Diş çekimi sanıldığı gibi zor bir işlem değil aslında. Özellikle lokal anestezi maddelerinin gelişimi ile birlikte diş tedavi işlemlerinin her türü ve özellikle diş çekimi ve implant uygulamaları tamamen ağrısız yapılabilmekte. Dişim ağrımasın diyenlerin genel anestezi ile uyumalarına gerek kalmıyor artık. Yapılan lokal uyuşturma ile ağrısız diş çekimi ve diğer bütün diş tedavileri yapılabiliyor.

Diş Çekimi Ne Zaman Gerekir?

Diş çektirmekten korkmaya gerek yok dedik ama dişleri de durduk yerde çektirmeyeceğiz tabi. Diş ne zaman çekilir? Bu soruyu Yılların tecrübeli hekimi Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Diş çekimi gerektiren durumlar ve dişin çekilmesinin sakıncalı olduğu durumları öğrendik kendisinden.

Hekim olarak bizler diş çekimi her zaman son çare olarak düşünürüz. Her bir dişin kaybını bir organ kaybı gibi değerlendirmek gerekiyor. Her dişin bir fonksiyonu var ve bunun yanında estetik ve konuşma gibi diğer önemli işlevleri de destekliyor dişlerimiz. Ancak bazı durumlarda da dişlerden vazgeçmek ve çekim yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hiçbir diş hekimi nedensiz diş çekimi yapmaz.  Diş çekimi için sıklıkla karşılaşılan nedenlerin başında diş çürükleri ve diş enfeksiyonları gelir. Bazen ortodonti tedavisinde de diş çekimi kararı verilebilir. Gömük veya eğri yirmi yaş dişlerinin çekimi de diğer sık karşılaşılan diş çekimi durumlarıdır.

Çürük Apse Nedeni İle Diş Çekimi

Hiç istemesek de dişlerimiz çürüyor. Çürük erken dönemde diş dolgusu ile tedavi edilebilir. Diş çürüğünün ilerlemesi dişte ağrı ve apse gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu durumda şiddetli diş ağrısı, soğuk sıcak hassasiyeti, apse gibi durumlar ile karşılaşılır. Diş hekimine gitmekte geç kalınırsa diş tedavisi, diş dolgusu, kanal tedavisi gibi işlemlerden sonuç alınamaz. Dişlerin diğer dişleri olumsuz etkilememesi, ağrı apse yapmaması için diş çekimine karar verilir.

Kanal tedavisi diş çekmeden önceki dişi kurtarma amacı ile yapılan son girişimdir diyebiliriz. Diş çekimi zaruri olduktan sonra zaman kaybetmeden dişin çekilmesi gerekir.

Periodontal Nedenler İle Diş Çekimi

Aileden kalan bir miras olarak da söylenen diş eti hastalıkları yaygın diş çekimlerinin başlıca nedenidir. Bazen çok erken yaşlarda bazen de 40 lı yaşlarımızda diş etlerinde kanama ve diş eti çekilmesi şikayeti ile bu hastalığın farkına varırız. Erken dönemde önlem alınır ve diş eti hastalığı tedavisi olunur ise dişlerin kullanım ömrü uzar. Ancak diş etindeki kanama ve şişlik geçiştirilir ise hızla ilerler ve birkaç sene gibi süre içerisinde dişlerin  yarısını sonra da diğer yarısın çektirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle diş eti kanamasına ben KIRMIZI ALARM diyorum diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya tıbbın diğer branşlarında da olduğu gibi hasta olmaktan korkma geç kalmaktan kork kuralı geçerlidir.