Diş Dolgusu

Diş dolgusu uygulaması belki de diş hekimlerinin en çok gerçekleştirdiği uygulamadır. Diş üzerinde meydana gelen çürük sonrası dişin ağıyarak çekilmesini engellemek amacı ile diş dolgusu yapılır. Diş dolgusunda amaç bozulan diş yapısının uzaklaştırılarak onun yerine dişi taklit eden malzeme ile dişinin bütünlüğünü yeniden kazanmaktır. Hepimizin sıklıkla duyduğu hasta olmaktan korkma geç kalmaktan kork sözü diş dolgusu için de geçerlidir.

Diş çürüğü başladığında erken dönemde yapılacak müdahale ile yani diş dolgusu ile dışı kurtarmak mümkün olmaktadır. Günümüzde diş dolguları diş rengini taklit etmektedir. Geçmişte uygulanan metal diş dolguları artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Kompozit malzeme veya seramik malzeme ile yapılan diş dolguları hem estetik hem de fonksiyon olarak dişlerinizin sağlıklı durumda iken yaptığı çiğneme ve estetiği sağlamaktadır.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgusu çeşitleri dediğimizde doğrudan yapılan diş dolguları ve ağız dışarısında ölçü alınarak yapılan diş dolguları vardır. Diş Çürüğü büyük değil ise ağız içerisinde tek seansta uygulama yapılabilir. En çok kullanılan yöntem bu yöntemdir. Ancak bazı durumlarda diş dolgusu az içerisinde yapmak için uygun olmayabilir. İnley onley diş dolgusu dediğimiz bu uygulamada diş ağız içerisinde hazırlanır. Ölçüsü alınır ve laboratuvar ortamında yapılan diş dolgusu dişin üzerine yapıştırıla rock uygulanır. Ağız içerisinde yapılan diş dolgusu fiyatları ile ölçü alınarak yapılan diş dolgusu fiyatları farklılık göstermektedir. Ney o ney diş dolguları nispeten daha yüksek fiyatla uygulanır. Yaklaşık bir diş kaplama fiyatı kadardır.

Diş dolgusu nasıl yapılır?

Diş dolgusu yapımında öncelikle bozulmuş diş uzaklaştırılır. Genelkanı olarak Çürük diş siyah olur düşüncesi yaygındır. Ancak her zaman Çürük diş siyah olmaz. Diş yapısının opak beyaz görüntüsü de dişin Çürük olduğu anlamına gelir. Sivri bir cisimle dokunulduğunda ama Çürük diş yumuşaktır.

Diş dolgusu fiyatları?

Diş dolgu fiyatları kullanılan malzemeye ve klinik giderlerine göre değişiklik gösterebilir. Dolgunun ne kadar derin olduğu da diş dolgu fiyatını etkiler. Dişin kaç yüzeyine dolgu yapıldığı ve kullanılan dolgu malzemesinın kalitesi gibi faktörler diş dolgu fiyatlarını değiştirebilir. Genellikle diş dolgusu 500 TL’den başlar 1000 TL’ye kadar çıkabilir.

Diş dolgusu ne kadar sürer?

Diş dolgusu yapım süresi genellikle bir seanstır. Bazı durumlarda iki seansa uzayabilir. Ürünün derin olması diş dolgu süresini uzatabilir. Dolgu süresini arttıran diğer bir faktör de diş etindeki kanamadır. Kanayan diş etleri nedeniyle kalıcı dolgu uygulaması ikinci seansa bırakılabilir.

Diş dolgusu hangi maddeden yapılır?

Günümüzde diş dolgusu için en yaygın olarak kullanılan malzeme kompozit malzemedir. Işık ile sertleşen kompozit dolgular dişin rengini taklit eder. Uygulandığı bölgeye göre ışık geçirgenliği ve sertliği farklılıklar gösterebilir. Kullanılan dolgu malzemesinin kalitesi de hem dolgunun dayanıklılığını hem de dışa yapışma kuvvetini etkiler. Kaliteli diş dolgusunda kullanım süresi daha uzundur. Zaman içerisinde diş dolgusunda renk değiştirilmesi gibi problemler kaliteli dolgularda görülmez. Kaliteli diş dolgusunun diğer bir özelliği de diş ile dolgunun sıkı tutulması ve daha uzun ömürlü olmasıdır.