Diş

Sindirim sisteminin başlangıcı olan dişler estetik fonksiyon ve konuşma için büyük önem taşır.

Diş hekimine gitmeden önce dişleriniz ile ilgili şikayetlerinizin ne olduğunu ve tam olarak hangi bölgeden kaynaklandığını tespit etmeniz iyi olacaktır.Genel sağlığınızla ilgili sorunlarınız varsa daha önce diş ağrınız oluyor ise ne zaman başladığını dikkatli bir şekilde tespit etmelisiniz.

Diş hekimi sizin vereceğiniz bilgiler yardımı ile tedaviye karar verecektir. Rahatsızlıklarınız ile ilgili bilgileri genel hatlarıyla ifade edecek şekilde belirlemeli ve hekimin soracağı sorulariçin hazırlıklı olmanız  tavsiye edilir. Diş hekimi size ağrının hangi bölgeden geldiğini nezaman başladığını, soğuk ile mi sıcak ile mi arttığını,yemek yerken ağrıyıp ağrımadığını,o bölgeye yemek sıkışıp sıkışmadığını sorar. Gece yatarken kendiliğinden başlayan bir ağrınız varmı diye sorar.  Kullandığınız ilaçlar varsa doktor raporununuz ile birlikte diş hekimine gitmeyi tedavinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için önem taşır.

Diş hekimliği hastayla karşılaştığı ilk seansta haftaya bir form doldurmasına ister. Özellikle sistemik hastalıklar açısından bu formdaki soruları dikkatli bir şekilde cevaplamalısınız.