Eğri Dişler

Diş sıralanışındaki bozukluklar hem estetik hem fonksiyonel olarak sorun yaratır. Eğri olan dişlerin düzeltilmesi sadece estetik amaçla yapılmaz. Daha iyi bir diş eti sağlığı ve daha iyi bir çiğneme etkinliği için eğri dişler düzeltilmelidir. Eğri dişleri düzeltmek için uygulanan ortodonti tedavisi nde farklı yöntemler tercih edilebilmektedir.

Dişler Neden Eğri Olur?

Estetik olarak problem çıkaran eğri dişlerin oluş sebebi genellikle kalıtsal olmaktadır. Çene kemiğinin dar dişlerin büyük olması durumunda dişler çene üzerinde düzgün bir sıralanışa sahip olamazlar. Birbiri üzerine binen dişler bazen de Gömük kalabilir. Eğri dişlerin olması ağız içerisinde sadece estetik problemlere yol açmaz. İyi temizlenemeyen bölgelerde zaman içerisinde diş taşları oluşur. Bu bölgelerde diş eti hastalığı başlar. Diş eti kanaması ve ağız kokusu ile birlikte diş eti çekilmesi meydana gelir.

Diğer taraftan da temizlenemeyen bölgeler ne diş çürükleri oluşarak zaman içerisinde ağrı ve ağız kokusu gibi önemli şikayetler ortaya çıkar. Dişler neden eğri oldu diye düşünmekten ziyade bu eğri olan dişlerin nasıl düzeltileceki ile ilgili çaba sarf etmek daha yerinde olacaktır.

Gülüş Tasarımı
Gülüş Tasarımı ve ortodonti

Eğri dişlere uygulanabilecek farklı çözümler vardır. İlk akla gelen dişlerin üzerine kaplama yapmak olsa da biz ağızda dişleri kesmeden ortodonti tedavisi ile dişlerinizüzeltilmesini önermekteyiz. Çünkü dişler üzerinde çürük kırık ve kanal tedavisi gibi problemler yok ise dişlerin aşındırılmasına yani kesilip kaplanmasına gerek yoktur. Dişler ağız içerisinde düzgün sıralandığında sağlıklı ve uzun Ömürlü kullanım mümkün olacaktır.

Eğri Dişi Düzeltme

Dişler için ortodonti tedavisi dediğimizde ise dişlere tel takarak düzeltmek akla geliyor. Oysa son zamanlarda eğri dışı telsiz düzeltme yöntemleri uygulanabilmektedir. Eğri dişleri telsiz çözüm olarak şeffaf plaklar ile ortodonti uygulamaları son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

Eğri Dişler Kaç Yaşına Kadar Düzeltilebilir?

Günümüzde artık eyri dişler için bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Kaç yaşında olursanız olun dişler ile ilgili sıralanış bozukluklari düzeltilebilirmekte. Telsiz ortodonti yöntemi olan şeffaf plaklar ile veya dişler üzerine tel takılarak istenilen estetik elde edilebilmektedir. Dolayısıyla ortodonti tedavisi nde yaş sınırı bulunmamaktadır. Kaç yaşında olursanız olun dişler düzeltile bilmektedir.

İleri yaşlarda ortodonti tedavisi yaptırmaya karar veren hastalar için de şeffaf plaklar ile ortodonti önemli avantajlar sağlamaktadır. İş yaşantısında tel ile gülümsemek istemeyen hastalarımız eğri dişlere telsiz çözüm olan şeffaf plaklar ile ortodonti tedavi yöntemini tercih etmektedirler diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde hasta kabul etmektedir.

Eğri Dişler Ne Kadar Sürede Düzelir?

şeffaf plak
Şeffaf plak ile eğri diş düzeltilmesi mümkündür.

Çok merak edilen sorulardan bir tanesi de eyri dişlerin ne kadar zaman içerisinde düzelecek iyidir. Dişin ne kadar eyri olduğuna bağlı olarak tedavi süresi değişiklik gösterebilir. Hafif çapraşıklıklar da altı ile 12 ay gibi bir süre içerisinde dişler düzelir. Ancak ileri seviyede ve çene kemiğini de ilgilendiren ortodonti problemleri var ise tedavi 12 ay ile 24 ay arasında sürebilir. Dişler düzeldikten sonra tekrar eski durumuna gelmesini önlemek amacı ile dişlerin hiç kısmına pozisyon koruyucu ince bir tel yapıştırılır ve bunun beş yıl süreyle ağızda kalması istenir. Bazen i̇şler düzeldikten sonra şeffaf plaklar ile değişim hareketini önlemek gibi yöntemlere de başvurmak mümkündür. Bu plakları gece yatarken takmak faydalı olacaktır.

Eğri Dişlere Kaplama

Ortodonti tedavisi için yeterli zamanı olmayan hastalar için dişler üzerine kaplama yapmak bir çözüm olabilir. 1-2 hafta gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan diş kaplama uygulaması iyi yapıldığı nda uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ancak hem kaplamanın iyi yapılması hem de hastanın kendi dişlerine ve kaplamalara yeterli özeni gösterip güzel fırçalaması ve ağız bakımını eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. Porselen Diş Kaplama yazısını mutlaka okumanızı öneririm.

Eğri Dişe Lamine

Diş kaplamanın bir alternatifi olarak düşünebileceğimiz Lamine diş kaplamalar eyri dişler için ortodonti tedavisinden sonraki ilk tercih olmaktadır. Ancak fiyatlarının dış kaplama fiyatlarına göre daha yüksek olması nedeniyle genellikle dişlere zirkonyum kaplama yapılması tercih edilir. Lamina uygulamaları diş estetiğinde en sık uyguladığımız estetik diş hekimliği uygulamalarının başında gelmektedir. Güzel bir gülümseme ve sağlıklı diş etleri için Lamine uygulamalarına önermekteyiz diyen Diş Hekimi  Sertaç Kızılkaya İstanbul Küçükçekmece Diş Kliniği’nde hasta kabul etmektedir.