İmplant Diş

implant diş uygulamasında en çok merak edilen konular hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgiler aldık. İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş kliniği kurucusu olan sayın Kızılkaya implant tedavileri hakkında geniş bilgi ve tecrübeleri ile tanınan bir hekim. Bu söyleşide implant diş nedir, implant diş fiyatları, implant çeşitleri, tedavisi ve ömrü ile ilgili bilgiler aldık.

İmplant Diş Nedir?

tek diş implant uygulaması ve köprü
tek diş implant uygulaması ve köprü

İmplant diş uygulaması diş eksikliğinde kaybedilen diş yerine uygulanan bir işlemdir. İmplant tedavisi dediğimizde, kron, köprü, hareketli diş protezi, yüz protezi gibi diş protezlerini desteklemek amacı ile yapılan uygulamaların tamamı akla gelmelidir. Bunun yanı sıra ortodonti tedavisinde sabit destek olarak kullanmak için çene kemiği ya da kafatası kemiklerinin içine cerrahi uygulama ile yerleştirilen titanyum vidalar da diş implantı olarak bilinir.

İmplant Diş Ömrü

Çene kemiği içerisinde uygulanan implant vidaları kendi dişlerimiz gibi kullanılmak üzere uygulanırlar. Diş hekimliğinde başarısı kadar başarısızlığı da çok konuşulan implant diş tedavisinde kullanım ömrü ne kadar diye sorduk Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İmplantların kullanım süresi malzemenin ve üzerindeki yüklerin kurallara uygun yapılmasına bağlı olduğu gibi kişinin genel sağlık durumu ve ağız bakım alışkanlıklarına da bağlıdır. İmplant yapım kararı doğru verildi ise implantlar ömür boyu kullanılmak üzere uygulanır ve kullanılırlar.

İmplant kayıplarının büyük bölümü implant yapıldıktan sonraki ilk 2 ay içerisinde gerçekleşir. Fail olarak adlandırılan bu implant diş kaybı kurallaradan bir veya bir kaçının eksik veya hatalı uygulanmış olabileceğini düşündürür. Aynı ağızda yan yana uygulanan iki implantdan birisini kaybederken diğerinin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi cerrahi maddi hata olmadığını düşündürse de bunu net olarak bilebilmek mümkün değildir.

İmplantların uygulandığı kemik seviyesindeki biyolojik yapı, kemiğin hacmi ve kalitesi ile implantın çapı ve hatta boyu bile implantın sağ kalımını etkileyebilir.