Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama dişlerin üzerini kapatan bir kılıftır.Kırık çatlak çürümüş veya kanal tedavili dişler için uygulandığı gibi çekilmiş diş boşluklarına kapatmak amacıyla da diş köprüsü olarak kullanılmaktadır. Porselen malzemesi toz halindeki seramiğin ıslatılarak hamur hale getirilmesi ve sonra fırında sertleştirilerek diş minesini taklit eden yapıya dönüşmesi ile elde edilir. Bu yapıya dayanıklılık kazandırmak amacıyla alt yapı malzemesi olarak metal kullanılır. Metal yapı nikel krom kobalt elementerinin karışımı ile elde edilen bir alaşımdır.

Porselen diş kaplama nedir

Porselen diş kaplama için dezavantaj oluşturan da bu metal alt yapıdır. Metalin hazırlanma tekniği ve uygulandıktan sonra ağız içerisindeki biyolojik uyumu sorun yaratır. Diş eti kenarında renklenmeye yapması en büyük estetik problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Porselen diş kaplamanın nasıl yapıldığı ile ilgili biraz daha bilgi verelim.

Porselen diş kaplama nasıl yapılır?

Diş kesimi yapıldıktan sonra dişler üzerine geçici diş kaplamaları hazırlanır. Alınan diş ölçüsü protez laboratuvarında model olarak hazırlanır. Diş modeli üzerine mum modelaj yapılır ve döküme verilir. Metal alt yapı döküm tekniği ile elde edildiği için metalin ısınması ve erimesi sırasında bir genişleme ve oksidasyon meydana gelir. Benzer şekilde metalin sertleşmesi sırasında da bir büzülme meydana gelmektedir. Döküm işlemi sonrasında elde edilen metal alt yapı model üzerine uyumlandırılmak amacı ile tesviye yapılır. Bu işlem sırasında da metal ile diş arasında orantısız bir siman boşluğu oluşur. Porselen diş kaplamaların en büyük dezavantajı olan metal alt yapının hazırlanmasından bahsettik.

Porselen diş kaplama fiyatları

Porselen diş kaplama ücretleri diş dolgusu fiyatlarından daha yüksektir. Kişiye özel üretim olması ve hassas bir çalışmaman gerektirmesi porselen fiyatlarına etki eder. Yapılan diş kaplamasının kullanım ömrü göz önüne alındığında porselen diş kaplama için ödenen ücret dolgu ücretinden daha hesaplı olur.

Dişin üzerine kaplama yapılması gerekiyorsa dişin kullanım Ömrü uzatılmasıya çalışılıyor demektir. İşi daha uzun süre kullanmak yapılacak bir implant veya diş protezine ertelemek demektir. Yapılmış porselen diş kaplamalar iyi bakıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Teknik olarak yapım aşaması Ve estetik özellikleri ile daha avantajlı olan zirkonyum diş kaplama hakkında zirkonyum diş kaplama sayfamdan bilgi alabilirsiniz.

Porselen diş kaplama ne kadar?

Dişin üzerine kaplama yapılırken fiyat hesaplaması nasıl yapılıyor diye hastalar soruyor. Her bir kaplama bir üye sayılmaktadır. Porselen diş kaplama fiyatı da üye sayısına göre hesaplanır. Eksik diş boşluklarına için yapılacak porselen diş köprüleri nde ise bir diş eksik olduğunda ve arkadaki diş ile birlikte toplam üç diş olarak değerlendirilir. İki dişin eksik olduğu durumlarda yapılacak diş köprüleri nde dayanak olarak alınacak iki diş ile birlikte dört üye hesaplanmaktadır.

porselen diş kaplama çeşitleri

Diş kaplama zararları

İhtiyaç olduğunda tercih edilen kaplamalar zaman içerisinde bir takım problemler ile kişiyi zor durumda bıraka bilmektedir. Bu problemler işlemin doğru uygulanması tecrübeli dikkatli ve iyi malzeme kullanılmasıyla en az da indirirmektedir. Malzeme seçiminde zirkonyum diş kaplama kullanılması aşağıdaki problemlerin büyük oranda ortadan kaldırılması demektir.

  • Yeterli diş estetiğinin elde edilememesi
  • Diş eti kenarında oluşan morlukla
  • Kaplama dişin altındaki dişin çürümes
  • Çiğneme sırasında metal üzerindeki estetik porselen malzemenin kırılmasıir

 

Diş kaplama öncesi sonrası fotoğraflar için linki tıklayınız.

Diş  kaplama kaç gün sürer?

Özellikle yurtdışından gelen hastalar için diş kaplama yapım süresi önem taşır. Diş kaplama uygulamasında öncelikle dişlerin mevcut problemleri tespit edilir. Çürük, kanal tedavisi gerektiren dişler için gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra diş kaplama işlemine başlanır.

Gerekli dişler tedavi edildikten sonra dişler üzerinde aşındırmak yapılır. Dişin dört  tarafı ve çiğneme yüzeyinden yapılan aşındırmaya dengeli olmalıdır. Kesimin hassasiyeti ve teknik özellikleri daha sonra kullanacağınız diş kaplamanın sağlıklı olması için önem taşır. Diş kaplama yapılırken yapılacak ilk kesimin bilgili ve tecrübeli bir hekim tarafından özenle şekilde yapılması gerekmektedir. Açıları iyi ayarlanmamış dış kesimleri, diş eti kenarındaki uygunsuz bir bimler, Yetersiz kesim nedeniyle sorun yaşayan pek çok hasta bulunmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Metal alt yapılı porselen diş kaplamalar için uygulanan fiyat her üye başına 700 liradır. Diş Fiyatları sayfamıza bakabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama için ölçü bilgisayar ortamında değerlendirilir. Diş kesiminde herhangi bir açı problemi varsa düzeltilerek yeniden ölçü alınması gerekebilir. Bilgisayar üzerinde yapılan planlamaya göre oluşturulan yapı bilgisayarlı kazıma cihazına gönderilir ve bloktan kazınan model ağızdaki diş ile birebir uyumludur. Porselen diş kaplama ile zirkonyum diş kaplama arasında ortaya çıkan en büyük fark budur. Kaplama dışı kullanım ömrünü etkileyen bu önemli fark nedeniyle diş kaplama tercih etmekteyiz. Randevu almak için WhatsApp hattından bize ulaşabilirsiniz.