Sağlıklı Diş Eti Kanar Mı?

Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda, çiğneme fonksiyonu yapan dişler periodontal ligamentler ile çene kemiğine tutunurlar. Bu kemik ile diş bağlantısının üzerinde diş eti dokusu yer alır. Diş etinin sağlıklı olması dişlerin kemik içerisinde uzun süre problemsiz kalmasının ilk koşuludur. 

Dişeti bir taraftan ısı bariyeri görevi de görür. Kemik üzerinde yüksek ısılara dayanıklı yumuşak ve ıslak bir tabakadır. 

Diş Eti Kanaması
Diş Eti Kanaması

Diş eti epitel tabakalarından oluşur. Bir şeydi sağlığı azaldığını önemli bir göstergesidir. İyi yapılamayan ağız bakımı diş etinde problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Dişçiye gidildiğinde diş eti problemleri başlı başına bir sorundur.

Genel vücut sağlığı için diş etlerinin duruma bir göstergedir. Diş eti sağlığı  bozulduğunda şeker hastalıkları için büyük risk oluşturur. Benzer şekilde kişide şeker hastalığı olması da diş eti hastalığı için risk oluşturur. Vücudun savunma direncinin düşmesine neden olan bir faktör olarak diş eti enfeksiyonu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. 

Genel vücut sağlığı için diş etlerinin duruma bir göstergedir. 

Sağlıklı diş eti kanamaz. Diş eti kanaması olduğunda diş fırçalama sıklığınızı ve Fırçalama sürenizi arttırmanız önerilir. diş macununa ilave olarak ağız gargarası kullanımı da diş eti kanaması olan hastalar için önerilmektedir.