Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama ihtiyacı size diş hekimini tarafından bildirildi ve şimdi siz de nedir bu zirkonyum diş kaplama ve zirkonyum diş kaplama fiyatları diye merak etmeye başlamakta haklısınız.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama ekşi sözlüğe bile girmiş bir tedavi. Zirkonyum diş kaplama yaptıranların yorumları na bakıldığında metal porselen diş kaplamalara göre çok daha olumlu olduğunu görürüz.  O zaman nedir zirkonyum diş diye kendimize sorarız.
En çok sorulan sorular da; zirkonyum diş kaplama yapımı, zirkonyum diş kaplama videosu, zirkonyum diş kaplama sorunları, zirkonyum diş kaplama düşer mi, zirkonyum diş kaplama fiyatları SGK’da ne kadar?

Zirkonyum diş kaplama hakkında konunun uzmanı ve uzun yıllardır başarılı tedavilerle adına çok duyduğumuz diş hekimi Sertaç Kızılkaya’ya başvurduk. Kendisi bize zirkonyum kaplamanın uygulama alanları ,avantajları, ömrü ve diş kaplama renkleri ile ilgili bilgiler verdi zirkonyum diş kaplama fiyat bilgilerine de yer verdik.

Sağlık ve Diş Estetiği Bakımından Zirkonyum Kaplama

Metal yerine kullanılan zirkonyum alt yapı
Metal yerine kullanılan zirkonyum alt yapı

Özellikle ön dişler bölgesinde estetik bir görüntüye ihtiyaç duyuluyor ise metal porselen kaplamalar artık tercih edilmiyor. Hem fiyat olarak uygun hem de estetik olarak başarılı zirkonyum diş kaplamalar ön diş estetik çalışmalarda en çok kullanılan malzemelerdir. Sıkıştırılmış blokların kazınması ile elde edilen zirkonyum kesilmiş diş ile son derece uyumludur. Bu sayede kaplama dişinin altından çürük olması veya kaplamanın koku yapması problemleri ortadan kaldırılmış olur.

Malzemenin ışık geçirgen özelliği sayesinde de doğal dış görüntüsü elde edilebilir. Metal alt yapı kullanılan porselen diş kaplamalarda metalin ışık geçirememesi doğal dış görüntü elde edilememesinin en büyük sebebidir.

Daha Az Diş Kesimi ve Hassasiyet

Diş kaplamalarında önemli problemlerden bir tanesi de diş hassasiyeti olmasıdır. Dişlerin mine tabakası kesildiği için kaplama dişlerin özellikle ilk yapıldığı zaman soğuk sıcak hassasiyeti yaptığını biliyoruz. Bu nedenle dişlere kanal tedavisi yapılması da gerekebilmektedir. Diş ağrısı ve diş hassasiyetini engellemek ancak daha az diş kesimi yapmak ile mümkündür. Lamina diş kaplamalar gibi değişen sadece ön yüzeyinden aşındırmaya yapılarak uygulanan estetik dişler bu nedenle tercih edilir. Zirkonyum kaplama uygulamasında porselen diş kaplama ile karşılaştırıldığında daha az kesim yapmak mümkün olmaktadır.

Bilgisayar destekli üretim yapılan zirkonyum alt yapı metal alt yapıdan daha ince olabilmektedir. Üzerine seramik koy olduğunda metalin rengini kapatmak için opak malzeme kullanılmaz. Bu nedenle daha ince çalışılması mümkün olur. Buda daha az diş kesimi yapılması demektir. Daha az diş kesimi de daha az diş hassasiyeti anlamına gelir.

Diş Eti Rengi

Yapılan diş kaplamalarında zaman içerisinde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de diş eti renginin kaplama kenarında koyulaşmasıdır. Özellikle ön diş grubunda gülme sırasında diş estetiğini bozan önemli bir problemdir. Metal’in diş eti ile birleştiği bölgelerde görülen bu sorun zirkonyum diş kaplamalar Uygulandığında kesinlikle ortaya çıkmaz. Diğer taraftan kaplama kenarı ile diş etinin birleştiği alanda bakteri plağı birikimi zirkonyum diş kaplamalarda daha az olur. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu durumda kaplamanın daha uzun Ömürlü olmasına yardımcı olur. Diş eti çekilmesi bu nedenle daha az olur.